4.jpg

Towarzyszyłam Wam już w ponad 30 ślubach! Jako fotograf i przyszła panna młoda obserwuję wiele ciekawych rozwiązań stosowanych przez Młodych i staram się zapamiętywać wskazówki od profesjonalistów z innych branż.

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami doświadczeniami zebranymi przez ostatnie kilka lat, by dzień ślubu był dla Was mniej stresujący, a zdjęcia jeszcze piękniejsze – niewielkie przygotowanie z Waszej strony może dać niesamowity efekt! :)

Przed ślubem:

 • Ustalcie ze swoim kamerzystą i fotografem na jakich momentach zależy Wam najbardziej. Są oczywiście „stałe punkty programu”, ale jeśli chcielibyście mieć kilka ujęć z rodziną w domu, jedziecie niesamowitym samochodem, ktoś z bliskich będzie podawał Wam obrączki lub swoim śpiewem uroczystość będą uświetniać Wasi znajomi, albo może planujecie spektakularny pocałunek po przysiędze – dobrze, żeby wykonawcy byli o tym uprzedzeni, by nic ważnego im nie umknęło. Nie bójcie się również pytać o rady organizacyjne, czy polecanych wykonawców – każdy ma znajomości w branży ślubnej :)

IMG 6299

IMG 1185

IMG 3099

IMG 2296

IMG 4746

IMG 3172

IMG 7580

 

IMG 9881 001

IMG 5607

IMG 9893

IMG 5649 001

 • Dobrze rozplanujcie czas przygotowań w dniu ślubu i trzymajcie się harmonogramu. Około godziny w zapasie na niespodziewane wypadki bywa zbawienne. Pamiętajcie, że malowanie i czesanie jest dosyć płynne w czasie, podobnie ubieranie. Błogosławieństwo może być pełne wzruszeń i ciepłych przemów, a na drodze do kościoła może się zdarzyć korek. Zapasowy czas oszczędzi Wam stresu i widma spóźnienia, a jego ewentualny nadmiar można wykorzystać na ostatni łyk wody, wspólne zdjęcia, czy po prostu nacieszenie się drugą połówką :) 

0IMG 7303

0IMG 8363bw

0IMG 8430bw

IMG 4616

0IMG 2211

0IMG 2220

IMG 2869

IMG 4937

IMG 5502

IMG 7269

 • Warto pomyśleć nad wybielaniem zębów, nawet delikatnym. Białe suknie (także biel złamana) są bezlitosne w tym względzie.

IMG 3150

IMG 5576

IMG 6340

IMG 9341

 • Manicure jest ważnym punktem - w momencie nakładania obrączek Wasze dłonie znajdują się w centrum uwagi. Również panowie powinni mieć na względzie ładny wygląd rąk.

IMG 3274

IMG 5103

IMG 6624

IMG 5957bw

 • Ustalając ostatnie szczegóły z salą poproście, by obsługa wesela dostawała posiłki zaraz po Waszym stole - będzie czas, by oriestra czy dj, kamerzyści, fotograf przygotowali się do pracy i mieli na nią siłę oraz byśmy to my czekali, aż goście skończą jeść, a nie na odwrót :)

 • Najważniejszy punkt – wyśpijcie się! Wypoczęta cera promienieje, oczy błyszczą i macie więcej siły na uśmiechy i zabawę z gośćmi do rana.

Przygotowania:

 • Zwróćcie uwagę na porządek w pokoju, w którym będą się odbywały przygotowania, ubieranie oraz błogosławieństwo. Pudełko po butach, czy pokrowiec na suknię potrafią zepsuć pamiątkowe ujęcia. Lepiej schować wszystko zawczasu, w ferworze przygotowań nikt o tym nie myśli.

 

 • Zbierzcie wszystkie detale w jednym miejscu, żeby łatwo było je znaleźć i w ciągu kilku minut je uwiecznić – sukna, obrączki, zaproszenia, spinki do mankietów, ozdoby do włosów, czy inne drobiazgi ważne w tym dniu. Wasi pupile również są mile widziani!

IMG 5335

IMG 2760

 

 • Idealnie byłoby, gdyby makijażystka i fryzjerka (a może 2 w 1? :) ) przyjechały do Was do domu. Jeżdżenie w kilka miejsc wprowadza dużo zamieszania i stresu, które są Wam zbędne – emocji i tak jest aż nadto ;) Próbna fryzura i makjaż (chyba najlepiej na wieczór panieński ;) ) zaoszczędzą Wam nerwów "Jak to wyjdzie? Czy nie spłynie i czy się nie rozleci?" - możecie wszystko przetestować w boju. Jeśli macie wrażliwą cerę, która nie z każdym kosmetykiem się lubi - makijaż próbny to punkt obowiązkowy, by odpowiednio dobrać do niej kosmetyki. Zawsze możecie go wykorzystać do sesji narzeczeńskiej :)

0IMG 4575

IMG 2554

IMG 2943

08

13

 • Makijaż powinien być delikatnie mocniejszy. Nie bójcie się wyjść trochę poza strefę komfortu i zaufać doświadczonej makijażystce – aparat „zjada” makeup i właśnie ta odrobina ciemniejszego cienia pozwoli Wam wyglądać na zdjęciach i filmie idealnie :) Nie zapomnijcie o chusteczkach matujących i szmince na czas wesela.

0IMG 0911

 • Panowie boją się tego jak ognia, ale szczypta pudru im nie zaszkodzi – będą się mniej błyszczeć i pocić. Nikt nie zauważy, ani oni nawet nie poczują, że mają coś na twarzy ;)

 • Na miejsce błogosławieństwa wybierzcie największy pokój – musi się w nim zmieścić i „dać złapać” sporo osób. Dobrze, żebyście mieli swobodę ruchów, a my pole do zbudowania dobrych kadrów. Warto również stworzyć dogodne warunki do Waszego pierwszego spotkania w domu, by uwiecznić Wasze reakcjie - a zwłaszcza Panów Młodych :)

IMG 4674

IMG 3079

IMG 5110

 • Nie martwcie się pogodą - każda jest dobra!

16

IMG 1181

IMG 1200

 

Ceremonia

 • Poproście rodzinę i znajomych, by nie robili zdjęć w czasie ceremonii zaślubin. Niestety jest to częsty problem – chcemy stworzyć dla Was jak najpiękniejsze, czyste kadry, które będą cieszyć oczy przez lata.

 • Rodzina jest najważniejsza – posadźcie ją w pierwszych ławkach, byśmy mogli uwiecznić ich wzruszenie :) Możecie także podejść do nich, by przekazać znak pokoju.

IMG 5203b

 • Chwila jest stresująca, ale pamiętajcie, by w kościele mieć proste plecy i lekko uniesioną brodę – nie będziecie wyglądać na zmęczonych i smutnych. I oczywiście uśmiechy! :D

 

 • Ruszając do ołtarza na przysięgę zostaw wiązankę na swoim krześle, by nie przysłaniała stuły wiążącej Wasze ręce, ani momentu zakładania obrączek.

 

 • Pięknym pomysłem jest zgromadzenie wszystkich gości blisko ołtarza w czasie przysięgi, jak również zaanagażowanie ich w uroczyste błogosławieństwo dla nowożeńców, czy pomoc lub bliska obecność świadków w momencie zaślubin.

IMG 5052

 • W trakcie przysięgi i wymiany obrączek patrzcie sobie w oczy i nie śpieszcie się. To ważna i piękna chwila, warto ją celebrować. Nie kryjcie wzruszenia! Po latach to Wasze emocje zachowane na zdjęciach pozwolą Wam powrócić do tego  momentu.

 • Jeżeli będziecie obsypywani czymś po wyjściu z kościoła warto ustalić, żeby stało się to kilka kroków za drzwiami kościoła.

 • Zdjęcie grupowe na schodach świątyni jest świetną pamiątką dla wszystkich gości, a ustawienie go z pomocą świadków trwa dosłownie chwilę.

Wesele:

 • Wielką pomocą jest, by na sali weselnej było dobre, kolorowe oświetlenie zwykle zapewniane przez zespół lub DJa. Im więcej, tym lepiej – umożliwiają robienie zdjęć bawiącym się gościom bez użycia lampy, tym samym osiąganie naturalnych ujęć reportażowych, które nikogo nie stresują :) Starajcie się być w miarę blisko nich.

 

 • Ładna dekoracja sali – światłem, kwiatami, detale związane z tematem przewodnim wesela – zawsze dodają uroku i indywidualnego rysu każdemu przyjęciu :)

 • Poproście świadków, by pilnowali harmonogramu wesela – czasem zdarza się, że oczepiny przesuwają się nawet o godzinę, co bywa problematyczne. Pamiętajcie także, że jeśli nie lubicie weselnych zabaw i biesiady - nie musicie ich robić - oczepiny kończące się na rzucie muchą i welonem są coraz częstsze. Przy wyborze DJa lub zespołu kierujcie się opiniami osób o podobym guście do Waszego odnośnie muzyki i zabawy (lub wybierzcie osoby, które zrobiły nas Was wrażenie na jakiejś imprezie). Żeby uniknąć niespodzianek w trakcie zabawy ustalcie rodzaj muzyki i klimatu wesela na spotkaniu lub jakiś czas przed samym dniem ślubu.

 • W ramach pamiątki z wesela możecie pomyśleć o fotobudce - zdjęcia dla Was (zwykle w formie księgi gości) oraz dla gości dostępne są natychmiast. Alternatywą może być pół godziny sesji pamiątkowej z gośćmi w trakcie wesela - ustalamy ją na spotkaniu lub kilka dni przed ślubem i umieszczamy po 2 lub 3 secie muzycznym.

 • Dla Młodego weźcie koszulę na zmianę, zwłaszcza przy letnim weselu. Młoda z chusteczkami matującymi w torebce świadkowej spokojnie poradzi sobie ze skutkami wysokiej temperatury :)

 • Najważniejsze – bawcie się! Goście zawsze chętniej wychodzą na parkiet, kiedy i Wy na nim jesteście. Wasze wesele to najlepsza okazja, żeby się wyszaleć – nie opuśćcie jej i tańczcie do rana!

Plener:

 • Makijaż i fryzura na plenerze są bardzo istotne – dobrze jest wyglądać równie pięknie, jak w dniu ślubu. Możecie zmienić stylizację – rozpuścić włosy, wpleść w nie kwiaty, zmienić buty, mieć inną wiązankę, zabrać jakieś rekwizyty, mieć bardziej szalony makijaż. Czyszczenie sukni nie jest tak ważne, jak Wasz piękny wygląd i dobre samopoczucie :)

 • Niech miejsce ma dla Was jakieś znaczenie - zabierzcie mnie tam na spacer. Piękny las, plaża, miejsca Waszych randek, miejsce zaręczyn - klimat i Wasza swoboda w tym mijescu z pewnością znajdą odzwierciedlenie w wynikach naszej pracy.

 • Wskazówek do pozowania jest niewiele – podobnie, jak w kościele starajcie się pamiętać o prostych plecach i uniesionej brodzie. Nie dociskajcie ramion do ciała. Ale co najważniejsze – patrzcie na siebie, bądźcie naturalni i czuli dla siebie. Bądźcie spontaniczni i nie zwracajcie większej uwagi na fotografa ;)

 • Nie bójcie się podsunąć swoich propozycji, zdjęcia mają przedtsawiać to, kim jesteście i Wasze uczucie, a dynamiczna współpraca zawsze daje najlepsze efekty :)